Bezpečnost

Vyvážené smlouvy

Kupní smlouvu o převodu nemovitosti by měl připravovat odborník. Doporučujeme přípravu nebo alespoň kontrolu smluv advokátem. Pozor na právní vady nemovitostí (věcná břemena, nájemní práva, zástavní práva). Zástavní právo banky prodávajícího, který dosud splácí hypoteční úvěr lze řešit vyplacením z kupní ceny. Věcná břemena mohou být drobnosti (např. věcná břemena pro zajištění dodávek služeb do domu), ale může jít i o zásadní omezení (služebnost bydlení, právo cesty). Problémy mohou způsobit i vysoké smluvní pokuty, nevhodné nastavení záruk, platby mimo úschovu, příliš krátké lhůty atd.

Neexistence dluhů

V den podpisu smlouvy je vhodné zkontrolovat výpis z katastru nemovitostí (alespoň přes internetové nahlížení), aby měl kupující jistotu, že se v mezidobí na nemovitosti neobjevily žádné právní vady. Při koupi bytové či nebytové jednotky může kupující požadovat prohlášení osoby odpovědné za správu domu (SVJ nebo smluvní správce) o tom, že s prodejem jednotky nepřejdou na kupujícího žádné dluhy. Pokud je třeba dluhy řešit, je třeba postup vhodně ošetřit za pomoci odborníka. V pochybnostech je vhodné prověřit prodávajícího v centrální evidenci exekucí a v insolvenčním rejstříku.

Úschova kupní ceny

Pro kupujícího není bezpečné platit kupní cenu předem a pro prodávajícího je riskantní převést vlastnické právo, aniž by byla zaplacena kupní cena. Převod vlastnictví u katastrálního úřadu trvá cca 1 měsíc. K překlenutí tohoto období a k zajištění, že kupující nepřijde o své peníze a prodávající o nemovitost slouží úschova. Standardem je úschova u advokáta či notáře nebo jistotní účet u banky. Pozor na "úschovu" na účtu realitní kanceláře, ta není nijak oddělena od majetku RK a může být postižena v exekuci či v insolvenčním řízení proti realitní kanceláři. U každé úschovy je třeba hlídat, za jakých podmínek bude úschova vyplacena.

Prohlídka

Pro kupujícího je zásadní nemovitost dobře prohlédnout nejen před koupí, ale i při předání. Kupující před koupí často využívají  prohlédnutí nemovitosti specialistou - tzv. inspekci nemovitosti. Tím se snižuje riziko přehlédnutí vad. Na základě zjištěných nedostatků lze někdy dohodnout slevu z kupní ceny. Práva z vad, které nejsou skryté, je třeba uplatnit bez zbytečného odkladu poté, co měl kupující možnost věc prohlédnout. Při stěhování prodávajícího z nemovitosti může dojít k poškození povrchových úprav podlah a stěn apod.  Podobné vady je třeba uvést v předávacím protokolu.

Přehlášení služeb

Součástí předávacího protokolu je zpravidla i stav měřidel. Ideální je, pokud prodávající nebo realitní kancelář předem připraví formuláře pro přehlášení služeb u dodavatelů a strany je podepíší současně s předávacím protokolem. Pak může změnu zajistit kupující, který si současně u dodavatele vybere tarif a výši záloh. Odkládání této otázky může mít nepříjemné důsledky. Prodávajícímu hrozí, že bude muset za kupující hradit spotřebu médií, kupující riskuje, že prodávající nechá dodávky odpojit a bude třeba platit vysoké poplatky dodavatelům za nové připojení.

Daňové přiznání

Kupující by neměl zapomenout na daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Přiznání je třeba podat do konce třetího kalendářního měsíce po vkladu vlastnického práva kupujícího do katastru nemovitostí. V následujícím kalendářním roce už kupující platí i daň z nemovitosti, daňové přiznání je třeba podat do konce ledna. Prodávajícímu může vzniknout povinnost přiznat a zaplatit daň z příjmů z rozdílu cen, za kterou nemovitost nabyl a za kterou ji prodal. Za opožděné daňové přiznání i za prodlení s úhradou daně hrozí sankce.

© 2017 Kupní smlouva
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky